Moduły przełączające


Strona główna » Produkty » Moduły przełączające

Ogólne zasady

Proste urządzenia potrzebują wsparcia automatyki aby działać odpowiednio efektywnie.

Dla odbiorników dużej mocy

Najmocniejszy i najbardziej odporny moduł Qbus jest do zamontowania w szafie elektrycznej. Do wyboru jest 4 lub 8 wyjściowe urządzenie które za pomocą wyjść umożliwi sterowanie odbiornikami do 3kW. Jest to najczęściej używany produkt na przykład do gniazd zasilających, rolet, wentylatorów wyciągowych z łazienek.

Jeżeli odbiorniki są większej mocy niż 3kW to należy pamiętać o użyciu dodatkowego stycznika aby ochronić urządzenie przed przeciążeniem.

Gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że instalacja będzie przeciążana to również stosujemy styczniki, aby nie ryzykować uszkodzenia toru sterującego.

Qbus REL08 moduł przełączający

Potrzeba

Dzięki modułom przełączającym Qbus możesz automatyzować lub zdalnie uruchamiać urządzenia. Użycie tych modułów nie musi zawsze oznaczać załączenia odpowiedniego urządzenia lub instalacji do prądu. Może to również być wysłanie sygnału startu, stopu lub przesłanie stanu do innej instalacji.

Na przykład o określonej godzinie załączy się podlewanie roślin, gdzie Qbus będzie wydawał „polecenie” załączenia do instalacji podlewania. Należy pamiętać, że urządzenia elektroniczne nie znoszą dobrze ciągłego włączania i wyłączania, gdzie tylko jest to możliwe należy stosować inne sposoby załączania ich do pracy.

W zależności od mocy urządzenia, oraz jego umiejscowienia możesz wybrać wiele rozwiązań Qbus.

Rozwiązanie

Instalacje scentralizowane, rozproszone, małej lub większej mocy – nie będzie różnicy w działaniu dzięki użyciu odpowiedniego rozwiązania.

Przy zwykłej istniejącej instalacji oświetleniowej można zastosować rozproszone moduły do montażu w puszkach instalacyjnych. Dla nowych instalacji można rozważyć rozwiązania z modułami w rozdzielnicy elektrycznej. Oznacza to więcej okablowania w ścianie, ale unikamy łączenia w puszkach lub pod włącznikami instalacji elektrycznej. Dostajemy pewność działania, łatwiejsze szukanie usterek oraz możliwość zmian w późniejszym czasie.

Moduły przełączające w wersji Qbus mają również wbudowane funkcje do obsługi rolet, każde z wyjść może załączać się w określonym opóźnieniem lub z opóźnieniem się wyłączać.

Automatyczne działanie

Przemyślane użycie instalacji automatyki pomoże w zabezpieczeniu domu, zminimalizowaniu zużycia energii poprzez odłączanie odbiorników po wyjściu z mieszkania/domu.

Rolą użytkownika jest aby odpowiednio wybrał co będzie mu przydatne do załączania zdalnego.