Rozbudowa starej instalacji w dodatkowym mieszkaniu


Strona główna » Produkty » Rozbudowa starej instalacji w dodatkowym mieszkaniu

Modernizacja – rewolucja w działaniu

Stara instalacja elektryczna w mieszkaniu została doposażona w nowe możliwości

Bez remontu i kucia ścian

Najważniejsze to dobrze rozplanować instalację w nowym domu, a w starym znaleźć kompromis pomiędzy funkcjonalnością, możliwością dostosowania i budżetem domowym.

W przypadku starszych budynków prowadzenie magistrali do łączników jest możliwe ale kosztowne. Dlatego wiele osób nie decyduje się na zmianę i pozostawia instalację elektryczną bez zmian aż do poważnego remontu.

W tym przypadku w wymaganiach Inwestora również był brak przeróbek budowlanych oraz dodanie możliwości zdalnego podglądu instalacji oraz temperatury w mieszkaniu. Często zdarzało się, że przyjeżdżając na weekend w zimie mieszkanie nie zdążyło się nagrzać wystarczająco do momentu opuszczenia go przez właścicieli. Z myślą o kolejnych rozbudowach systemu oraz o darmowym dostępie poprzez chmurę został zakupiony sterownik w najniższej możliwej konfiguracji odpowiedniej do wielkości instalacji.

Opis instalacji

W tym przypadku bardzo ważną sprawą było wykonanie rozdzielenia instalacji elektrycznej gniazdowej od łączników oświetlenia. Poprzedni właściciel wykonał instalację tak aby możliwe było za pomocą łączników wyłączanie gniazd do których przewidziane zostały lampy stojące. Po zmianie aranżacji już nie było to aktualne. Aby wykonać rozdzielenie instalacji oraz zachować możliwości konfiguracyjne część instalacji została rozdzielona w puszkach instalacyjnych a obwody sterowane odpowiednio wydzielone.

Połączenie z siecią

Wyzwaniem okazało się dostarczenie instalacji sieciowej do kontrolera. Nie było możliwości aby podłączyć za pomocą kabla sieciowego dlatego też został wykorzystany router bezprzewodowy działający w trybie punktu dostępowego.

Reszta instalacji została połączona z kontrolerem Qbus za pomocą połączenia bezprzewodowego EasyWave.

Jest to prosty oraz bezpieczny protokół komunikacyjny który poprzez bramę komunikacyjną Qbus QWI/EW wymienia dane z kontrolerem. Dane są natychmiast widoczne w aplikacji, możemy używać ich do kolejnych działań: jako informacja o statusie drzwi, okien czujniku ruchu lub oddalonym urządzaniu które chcemy załączać z harmonogramu czasowego.

Użytkowanie instalacji

Po pierwszych tygodniach działania instalacji konfiguracja została zmieniona tak aby możliwe było działanie jednocześnie dwóch termostatów – termostat Qbus oraz oddzielny wcześniej istniejący. Możliwe jest wtedy użytkowanie instalacji przez gości którzy niekoniecznie powinni mieć dostęp do zdalnego podglądu instalacji.

Dodatkowo w chmurze Qbus Control została dodana „akcja” która informuje poprzez mail jeżeli temperatura w mieszkaniu spadnie za nisko. Będzie to znaczyło że piec wszedł w awarię i należy niezwłocznie wezwać serwis. Ustawienie temperatury alarmowej jest poniżej temperatury dyżurnej utrzymywanej cały czas w mieszkaniu. W ten sposób można pośrednio monitorować stary piec gazowy który nie ma żadnych wyjść alarmowych.